Friendlies
Rangers 0 v 1 Edinburgh City
Rangers 3 v 1 Albion Rovers – Weston, Lowry & Lyall
Clyde 1 v 2 Rangers – Lyall & Ure
Rangers 4 v 2 Burnley Under 23’s – Hastie, Ure (2) & Lindsay
Rangers 8 v 1 Stirling Albion – Ritchie-Hosler, McKee, Trialist, McCausland, Lyall & Weston (3)
Fleetwood 0 v 2 Rangers – Lowry & Kelly
Rangers 2 v 1 Cowdenbeath – Lowry & Ure
Man Utd Under 23s 2 v 1 Rangers – McKinnon
Rangers 5 v 1 Cowdenbeath – Alegria, Trialist, McCann, McKinnon & Trialist
Nottingham Forest 23s 5 v 4 Rangers – Weston, Ure, McCann & Lyall
Rangers 2 v 3 Newcastle 23s – McPake & Lindsay
League & Cup
Rangers 2 v 0 Bo’ness United – Weston & Ure
Spartans 0 v 2 Rangers – McKinnon & Ure
East Stirlingshire 0 v 1 Rangers – McKinnon
Rangers 1 v 3 Civil Service Strollers – Weston
Rangers 2 v 1 East Kilbride – Weston & Devine
Dumbarton 2 v 3 Rangers B – Hastie, Lowry & Weston (SPFL Trust)
Rangers 9 v 1 Gretna – McKee (3), Weston (3), Fraser (2) & Ritchie-Hosler
Rangers 5 v 0 Uni of Stirling – Ure (2), McCann, Lindsay & Lowry
Edinburgh Uni 0 v 3 Rangers – MacKinnon, Lowry & McKinnon
Rangers 9 v 0 Vale of Leithen – McCausland (3), Lyall (2), Alegria (2), MacKinnon & Weston
Bonnyrigg Rose 2 v 5 Rangers – Weston, McKinnon, McCann, Ure & Ritchie-Hosler
Rangers 3 v 0 Ayr Utd – Ayr Utd fielded 2 ineligible players. Resulted in a 3-0 Rangers win. (SPFL Trust)
Gala Fairydean Rovers 2 v 1 Rangers – Weston
Rangers 3 v 0 Hammarby – Ure, McCausland (2) (UYL)
Berwick Rangers 1 v 6 Rangers – Fraser, King, Lowry, McCausland, McClelland & Weston
Rangers 1 v 4 Cumbernauld Colts – McCann
Hammarby 1 v 2 Rangers – Ure & McCausland
Rangers 3 v 1 Caledonian Braves – Alegria, McCausland & Lowry
Alloa 2 v 3 Rangers – Alegria (3) (SPFL Trust)
Rangers 1 v 0 Berwick Rangers – Weston
Bo’ness United 1 v 0 Rangers
Cumbernauld Colts 2 v 3 Rangers – Weston (2) & MacKinnon
Dalbeattie Star 2 v 0 Rangers
Rangers 5 v 1 Broomhill – Weston (2), McCann (2) & McClelland
Septemvri Sofia 2 v 4 Rangers – Weston (3) & McKinnon (UYL)
Cove Rangers 5 v 1 Rangers – Fraser (SPFL Trust)
Rangers 7 v 1 Spartans – Ritchie-Hosler, Alegria, McCann, Devine, McCausland & Lyall (2)
Rangers 3 v 0 Septemvri Sofia – Weston (2) & McKinnon (UYL)
East Kilbride 2 v 1 Rangers – Weston
Rangers 3 v 0 Partick Thistle – McCausland & Alegria (2)
Rangers 8 v 2 Edinburgh Uni – McCann (3), Weston (3), Ure & McKee
Vale of Leithen 0 v 6 Rangers – Lowry, Weston, Ure (2), McKinnon & Ritchie-Hosler
Caledonian Braves 2 v 2 Rangers – Lowry (2)
Civil Service Strollers 0 v 1 Rangers – Alegria
Rangers 0 v 1 Sevilla – UYL
Rangers 0 v 2 East Stirlingshire
Gretna 1 v 5 Rangers – Alegria, Ritchie-Hosler, McCausland, Allen & Weston
Broomhill 0 v 2 Rangers – Lyall & Alegria
Rangers 9 v 0 Clyde – Weston (2), McKinnon (2), Lindsay (2), Lyall, McCausland & McInally (Glasgow Cup)
Celtic 1 v 1 Rangers – McCann (Glasgow Cup)
Queens Park 0 v 2 Rangers – Weston (2) (Glasgow Cup)
Rangers 3 v 0 Celtic – McCausland, Lowry & Weston
Rangers 1 v 2 Bonnyrigg Rose – O.G
Uni of Stirling 4 v 0 Rangers
Celtic 0 v 1 Rangers – McKinnon
Rangers 5 v 2 Gala Fairydean – McCausland (2), Lyall, Ritchie-Hosler & McCann
Rangers 2 v 2 Celtic – Rangers win 5-4 on penalties – McCausland & McKinnon (Glasgow Cup)
Rangers 4 v 3 Dalbeattie – Weston, McCausland & McKinnon (2)
Rangers 3 v 1 Queens Park – McKinnon, Ure & McCann – GLASGOW CUP WINNERS